Mókusvilág

Szibériai csikos mókus, Tibeti csikos mókus, Kinai csikos mókus, Japán mókus

RÖVIDEN A CSIKOSMÓKUSOKRÓL

 



(0/ 0)

Csíkosmókus, alias burunduk

 

Ideáls házi kedvenc lehet ez a mozgékonz,kiváncsi,kedves,nappali életmódot folytató kisméretű mókus. A már kölyökkorban kézhez szoktatott állatok szelidek és barátságosak.Megfelelő körülmények köyött 8-10 évig élnek.

 

csíkosmókus, mogyoró, mókus A csíkosmókus gabonát és olajos magvakat eszik.

 

A csíkosmókus (Tamias) lehet hogy időnként megharapja gazdáját és barátságtalanul viselkedik, de biztosan ő a legaranyosabb állat a világon! Néha álnéven, burundukként utazik

Annak ellenére, hogy eredeti élőhelye óriási kiterjedésű (Észak-Amerika, Finnország, a volt Szovjetunió területe, Mongólia, Kína, Korea, sőt Japán), hazánkba nagyon kevés csíkósmókus kerül be, ezek is többnyire hím példányok.

A csíkosmókus nem tartozik a könnyen beszerezhető díszállatok közé, mert viszonylag magas ára miatt a kereskedők nem szívesen szerepeltetik kínálatukban. Ezenkívül viszonylag nagyobb helyigénye miatt sem tekinthető a mai lakótelepi kislakások ideális lakójának. Ezeket az apró állatkákat "illatcsapdával" fogják, amely főleg a hímeket csalogatja a csapda közelébe. Ilyenformán aki rászánja a hazai viszonylatban nem kis összeget egy-egy csíkosmókus megvásárlására, általában csak hím példányokhoz juthat hozzá.

A csíkosmókus leírása:

Testhosszuk kb:22 cm, a 10 cm farokkal együt. Bundájuk krémesbarva melyet hátukon öt hosszirányú fekete csik diszit.Gyüjtögetés közben igen nagy mennyiségű magot tudnak összegyüjteni pofazacskójukban.Fogaival képes feltörni még a csonthélyas gyümölcsöket is.

A mókuslak kialakítása

Tekintettel arra, hogy a csíkosmókus nappali állat, nagyon kedvező számára, ha olyan módon helyezzük el a ketrecét, hogy legalább néhány órás napsütést kapjon. Természetesen ilyenkor arról is gondoskodni kell, hogy az állatka árnyékba is tudjon húzódni, különösen a meleg nyári hónapokban.

A csíkosmókus erdőlakó, nappal jár táplálék után, vackát földbe vájt lyukakban vagy fa odvában készíti el. Mozgásigényes állatka, a magyarországi mókusokhoz hasonlóan szaladgál fel-le a fatörzseken, ugrándozik az ágak között, noha eleségét szívesen keresgéli a fák alatti avarban is.

A hím és a nőstény külön odúban fészkel! Fogságban sem tanácsos őket együtt tartani, mert a nőstény csak a párzási időszakban fogadja el a hímet, egyébként üldözi, sőt esetleg meg is öli! Ez különösen a kis helyen való tartás esetén feltétlenül megszívlelendő tanács. Ennek megfelelően az elhelyezés tekintetében is eltér a csíkosmókus a közkedvelt többi kisemlőstől, mert legalább 30x40 cm alapterületű, 50 cm magas ketrecet kell számára, de minnél nagyobb annál jobb, megfelelő faág és odú behelyezésével, ahol valamelyest kitornázhatja magát. Kiereszteni a szobában nem tanácsos, mert - mint minden rágcsáló esetében - a burunduknál is ki vagyunk téve néhány veszélynek. A kis "amatőr asztalos" a bútorokat is meg-megkóstolja, de kellő betanítás nélkül a ketrecébe sem biztos, hogy akkor megy vissza, amikor mi szeretnénk. A megfogásával járó hajtóvadászat pedig többet árt, mint használ! Mondanom sem kell, hogy a ketrec anyagát is úgy kell megválasztani, hogy rágásálló legyen.Néhány esetben a tenyésztők próbálkoztak párban tartással de ilyenkor igen negy(több négyzetméteres) kalitkáról kell gondoskodnunk.

A csíkosmókus etetése és itatása

Változatos étrendet igényelnek. Alapellátásra megfelel a rágcsálók számára árusitott magkeverék.

Az állatka táplálására különböző magvak szolgálnak: napraforgó, kukorica, árpa, búza, de ha valahol szedni tudunk, szívesen elfogyasztja a tölgymakkot, diót,pisztáciát,makk,kendermag ,tejeskukotica,fenyőmag, mogyorót is. Természetessen nyersen nem pürkölten.

Szüksége van ezek mellett zöldeleségekre is, jó döntés a sárgarépa, alma, karalábé, salátalevél, a lósóska félérett bugája stb. A zöldeleségek etetésénél különösen ügyeljünk arra, hogy ne legyen permetezett, mert egy csíkosmókus pusztulása érzékeny veszteséget jelent. Ha módunkban áll, adhatunk neki élő eleséget is: lisztkukacot, szöcskét, sáskát, amelyet különös élvezettel ropogtat.

Ha folyamatosan adunk zöldeleséget, nem biztos, hogy vizet is fog fogyasztani, hiszen vízszükségletét a zöldeleségekből is képes fedezni. A biztonság kedvéért azért töltsük fel az itatót is.

Néha adhatunk nekik kekszet, nápolit.Szeretik a rovarokat és a lárvákat is, ezek egyben fehérjedús ételek is. Például:lisztkukac,főtttojás,főtt csirkehus,sajt,sáska,gyászbogárlárva,én szoktam főtt csitkecomnak a csontját is hogy rágcsálják.

Kálcium kiegészitésnek mindég legyen a kerecben rágókő.

 

TILOS : barack magot, mandula magot, almamagot adni nekik, mert cianidot tartalmaznak. Narancsot nem ajánlatos adni mert sok benne az alergén elem.

 

csíkosmókus, szőlő, gyümölcs A csíkosmókus vízszükségletét zöldségből és gyümölcsből is fedezni tudja

A csíkosmókus gondozása

Annak ellenére, hogy a háznál született és egészen fiatalon kézhez szokott példányok nagyon megszelídülnek, ez az állatka soha nem lesz olyan jámbor, mint például az aranyhörcsög, amelyet akár a kertben is lehet futtatni.

A csíkosmókus megfelelő tisztántartás mellett szinte teljesen szagtalan. Ennek érdekében már a ketrecének megépítésekor gondolni kell a takarítási lehetőségre: célszerű a ketrec alját fémlemezből, kihúzhatóra készíteni. Az ilyen módon kialakított tálca aljára javaslok zeolitréteget teríteni, majd ezt vékony avarréteggel borítani. Ezt az almot egy állatka tartása esetében elegendő hetente egy-két alkalommal kicserélni. Az etető- és itatóedényeket nem feltétlenül kell a ketrec aljára helyezni, azt feljebb is megtalálj.

 

Kálcium kiegészitésnek mindég legyen a kerecben szépia vagy rágókő.

 

Vemhesség idején a táplálékukat meg kell duplázni a fiatalok felneveléséig.

 

A csíkosmókus szaporítása

 

A csíkosmókus természetes körülmények között téli álmot alszik. A tavaszi ébredés után április-májusban van a nász időszaka, amikor a nőstény hívogatni kezdi a hímet, majd megfelelő előjáték után többször párzanak. A párzást követően a párok többé nem törődnek egymással, ezért célszerű a hímet eltávolítani a nőstény "keze ügyéből". Megfigyelések szerint a vemhességi idő 30-35 nap, amely elteltével az anya többnyire 3-5 csupasz és vak kölyköt hoz világra. A fiatalok gyorsan fejlődnek, kéthetes korukra már szőrösek, háromhetes korukban már nyitva van a szemük, egy hónapos korukban kezdenek önállóan táplálkozni, két hónapos korukra teljesen önállóak. Ivarérettségüket viszonylag későn, csaknem egyéves korukban érik el, s innen kezdődik a folyamat elölről...

Latin név: Tamias striatus
Angol elnevezés: Eastern Chipmunk
Német elnevezés: Östlicher Chipmunk, Streifen-Backenhörnchen

 

 

KÉZHEZ SZOKTATÁS

A mókusok nagyon kiváncsi természetüek, ezért könnyen kézhez lehet őket szoktatni, ha van rá türelmünk és időnk. Hozzánk szoktatni legkönnyebben a kedvenc élelmével lehet. Először a mókusnak hozzá kell szoknia az új helyéhez, ami eltart 3-7 napig is, majd fel fogja ismerni a gondozóját és annak hangját. Ezért fontos a napi többszöri kapcsolat. A ketrec előtt ne tegyünk hirtelen mozdulatokat. 1-2 napig ne adjunk enni mókusunknak, következő nap (mikor már éhes lesz) fogjunk egy darab diót vagy kedvenc ételét, majd dróthálón keresztül kináljuk fel neki, türelmesen várjunk amig érte nem jön és elveszi tőlünk. 1-2 hét múlva, mikor már a mókus rendszeresen elveszi tőlünk a felkinált élelmet ugyanezt megpróbálni, de a ketrecajtón benyulva, nyitott tenyéren adva élelmet kedvencünknek. Vigyázzni, nehogy mókusunk megszökjön a kezünk mellett!

 

 

Képgaléria


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 5
Heti: 31
Havi: 329
Össz.: 72 380

Látogatottság növelés
Oldal: Szibériai és tibeti csikosmókus
Mókusvilág - © 2008 - 2024 - posagabor.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »